(ex)futárblog

http://




12:48 2005.04.28.



EAGLE alapok

Egy ket trukkot ide irnek, annak aki szeretne az EAGLE-el torteno munkajat megkonnyiteni:

KOZEPSO gomb / GORGO : igen hasznos dolog, ezt hasznaljuk a legtobbszor:
1:gorgetes fel/le nagyitja, iletve kicsinyiti a kepet
2:lenyomva, a kepet tudjuk tetszoleges kepernyopozicioba rangatni
3:gordito savon tekergetve lehet X, Y iranyba mozgatni a kepet
JOBB gomb: uzemmod fuggo, leggyakrabban a csoportos muveletek vegrehajtasat teszi lehetove (kijeloles, harom ellenallas egyszerre torteno mozgatasa) Vezetek huzasnal a vezetek kanyaritasanak tipusat lehet vele valtogatni. Alkalmazzuk meg fedesben levo alkatreszek, es/vagy vezetekszakaszok kivalasztasanal.

VIA beiktatasahoz, ha huzod a vezetekett, nyomj SHIFT-et mielott rogzitened az aktualis kanyart bal egergombbal. Ezesetben a vezetek menten kapsz egy VIA-t, de a vezetek szine nem valtozik meg, tehat folytatja utjat az adott retegen. Ezt kikuszobolendo, egered kozepso gombjat nyomd le, es felugrik egy kis menu, amibol kivalaszthatod a folytatni kivant vezetek reteget. ha csak TOP es BOTTOM reteg van definialva, akkor szimplan valt a ketto kozott.
Akad olyan amikor ket vezeteket mashogy akarsz osszekotni, mint ahogy azt az EAGLE ghondolna, ilyenkor a CTRL-t nyomva raboksz egy pontra, es onnan kezdi a vezetek huzasat (lehet akar ures teruletrol is).

TUKROZES (MIRROR) /BOARD/+/SCHEMATIC/ abban az esetben, amikor ket oldalas NYAK-ot tervezunk, hasznos lehet, ha a forrasztas oldal feloli feluletet is ki tudjuk hasznalni, peldaul SMD alkatreszek hasznalata eseten. Hasznaljuk a MIRROR parancsot, kattintsunk az alkatresz szalkeresztjere, es az SMD ellenallas eseten az eredetileg piros szinu forrszem kekre valt, atkerult az ellenkezo oldalra. Csoportos tukrozesnel figyeljunk, hogy csak a szukseges alkatreszeket tukrozzuk, kulonben kellemetlen meglepetesekben lehet reszunk.

RETEGEK (DISPLAY) /BOARD/+/SCHEMATIC/ itt lehet ki-be kapcsolgatni azokat a retegeket, amiket latni szeretnenk. Egy ket aprosag amire figyelni erdemes: Alap esetben a tOrigins es a bOrigins reteg be van kapcsolva, de ha veletlenul kikapcsoltuk, akkor nem latszik az alkatreszek celkeresztje, nem tudjuk oket mozgatni (veletlen elmozditas ellen lehet hasznalni::) a names es values retegeket nyugodtan kikapcsolhatjuk tervezes kozben, a sarga legkabelek ugyis jelzik, hogy mi hova fog kerulni, meg kulonben sem latunk a feliratok miatt.

RATSNEST /BOARD/ ezt a gombot surun szoktuk nyomkodni, ez frissiti a ket muvelet kozotti valtozast. Peldaul elmozgatok jonehany alkatreszt, megnyomom, es ujrarajzolja a legkabeleket, az esetek tobsegeben atlathatobb lesz, ha nem, akkor valamit en rontottam el::)

AUTOROUTE /BOARD/ keztednek felejtsuk el. Nagyon buta, es egyszerubb paneleket is tulbonyolit, tovabba alkatreszeket sem pakolja odebb, ha nem fer el a vezetekkel...

RIPUP /BOARD/ arra valo, hogy felszakitsunk vezetek reszeket. ha az EAGLE nem tudja eldonteni, hogy melyik vezeteket akarjuk felszakitani, akkor kivilagositja, hogy o melyikre gondolt, ha nem egyezik akkor jobb gombbal valtogathatunk (ez az alkatreszmozgatas paranccsal is mukodik!!), amig a kivant vezetek szakaszhoz jutunk, katt ra, es felszakad. A helyen egy sarga legkabel lesz, amire ha meg egyszer a felszakitas parancsot alkalmazzuk, akkor a teljes vezeteket feltepi (forrszemtol forrszemig, akar teljes tapfeszvonalakat is::)) Felszakitas parancsot kiadhatunk csoportokra is, ehhez jeloljunk ki nehany vezetekszakaszt, majd alkalmazzuk a parancsot a JOBB egergombbal.

INVOKE /SCHEMATIC/ paranccsal lehet meg jo trukkoket produkalni: alapesetben a digitalis IC-k tapfeszultsege az alkatreszadatbazisban VCC es VSS kent szerepel. Ha mi az aramkorben ilyen SUPPLY pontokat definialunk, akkor nincs semmi baj. DE ha mi GND es +5V tapfesz jelolest alkalmazunk, az IC-k nem kapnak tapot, ugyanis az EAGLE intelligens annyira, hogy ha VSS es VCC-t hasznalunk, akkor az osszes IC tapfeszlabat automatikusan bekoti, de ha GND-t hasznalunk, akkor nem. Namost az INVOKE parancs a rejtve maradt tapfeszlabakat (es a nem hasznalt kapukat) jeleniti meg, hogy az eltero tapfeszultsegekre ra tudjuk kotni az IC-ket

ERC + DRC: ha ugy iteljuk meg, hogy elkeszult a nagy mu, legyen az kapcsolasi rajz, vagy NYAK rajz, celszeru lefuttatni az ERC ellenorzo algoritmust. Ez kidobja egy *.ERC fileba, hogy milyen kotesi hibakat vetettunk, a koordinatakkal egyutt. A DRC a NYAK tervet ellenorzi, a beallitott gyartasi ertekeknek megfeleloen (altalanos felhasznalas eseten megfelel az alapbeallitas). Ellenorzi, hogy megvannak-e a technologiai tavolsagok, nincs-e zarlat, illetoleg gyarthato-e az adott vezetek vastagsag. mindezeket a hibakat feheren bekeretezve, megmutatja a monitor kozepen.

KOORDINATA: ez a legfontosabb!! ha nem akarunk sajat magunk altal generalt utvesztobe bonyolodni, akkor kitalalunk valamifele szabalyt. egyertelmu, hogy nem mindig celravezeto az 1 raszteres szerkesztesi halo hasznalata. SCHEMATIC -on en speciel fel rasztert hasznalok, (50 mil), BOARD -on ennek valahanyad reszet (25 mil, 12,5 mil, 6,25 mil, esetleg 3,125 mil) FINEST opciot akkor hasznaljunk, ha valami meglevo meretaranyos rajzhoz kell igazodnunk az alkatreszek elhelyezesenel (pl muszerelolap furasi sablonja)
KAMA3

12:50 2005.04.28.



Mit tegyek, ha nem tetszik a keret, vagy masikat akarok?

1: Amikor eloszor atvaltasz SCHEMATIC -rol BOARD -ra, akkor felkinal egy keretet. ezt ki tudod torolni, ha zavar, es ujrarajzolni ugy tudod, hogy a WIRE gombra kattintasz (T betu mellett balra), beallitod a reteget a fenti beallitosavon, ami celszeru ha DIMENSION nevet viseli (lehet BOTTOM vagy TOP is, akar) vonalvastagsagot, (en 0 es 10 et hasznalok altalaban). .

Földfóliát! De hogyan?

2: Van! A POLYGON gombra kattintva tudsz huzni egy kiegeszito keretet, de mielott elkezdesz rajzolni vele, celszeru beallitani, hogy mennyire tavolodjon el a tobbi vezetektol (ISOLATE: 16), hogy a foldpontoknal a forrasztast segitendo konnyiteseket rakjon (THERMALS: ON), melyik retegen rajzoljon. Ha megvan, rajzold korbe a panelt. Kapsz egy piros, vagy kek keretet, amit RATSNEST gombbal tudsz aktivalni (ujrarajzolja a kepet). Most pedig, a NAME gomb segitsegevel nevezd el a keretet GND nek, vagy VSS nek, vagy ami a SCHEMATIC on a fold neve. RATSNEST gomb utan szepen hozzaragad a foldfolia az osszes olyan alkatreszlabhoz, ami a foldre van kotve.
KAMA3

15:19 2005.06.25.



Alkatresz tervezese EAGLE -ben

Kezdjuk az elejen. EAGLE Control Panel ablakaban megkeresed a "Libraries" konyvtarat. Ez tartalmazza az alkatresz adatbazisokat, rengeteg .LBR re vegzodo filet. Mellettuk zold potty lathato, ami azt jelenti, hogy aktiv allapotban van, tehat tudod oket hasznalni. Javaslom, hogy a kovetkezot csinald. File menu, New menupont, utanna Library.
Ekkor elojon egy uj szerkeszto ablak. A felso gomb sorbol a 4. 5. 6. gomb ami fontos most szamodra. A 4. Device nevet viseli, az 5. a Package, a 6. meg a Symbol.

Kezdjuk a Symbol -al. Ha rakattintasz, elojon egy picike ablak, 5 gombbal, egy listamezovel, meg egy New nevezetu szovegbeado sorral. Na ide be kell irni a szimbolum nevet, esetedben ISOSTAT, majd OK, utanna megkerdezi, hogy tenyleg letrehozza-e. Tenyleg.
Kaptal egy feher alapon szurke raszterhalot. Legtobszor a Wire es a Pin nevu gombokat hasznaljuk, ez utobbi van jobb oldalon, legalul, egyedul, sotetpirosan... Rakattintva megjelenik felul a hozza tartozo parameterezo gombsor, ahol ki lehet valasztani az iranyat, a hosszat, legyen rajta nevcimke, vagy ne, illetve a tipusat(Direction). Ez utobbit celszeru megadni, sot ha jot akarsz, akkor a nevcimkes verziot valasztod. lepakolod a kivezeteseket, ahogyan gondolod, hogy jo lesz, es utanna elnevezed oket (Name gomb), hogy ne ilyen ronda P$1 tipusu legyen. Ezutan a Wire paranccsal rajzolsz neki valami kulturalt szimbolumot, vagy dobozt.

Na ez kesz is van. Elmented, biztos ami Fokker, es mesz tovabb a Package gombra. Itt elojon az ismeros ablak, az 5 gombbal. Beirod a New sorba, ISOSTAT, ez lesz a NYAK rajzolata, majd OK, es megint OK. Nem sokban kulonbozik az elozotol, szurke a halo itt is, csak a hatter fekete, meg ket gombbal tobb van mint az elobb. Igen, pont azokat fogjuk hasznalni, Pad, Smd, Hole. Attol fuggoen, hogy az alkatresz huzalkivezeteses, vagy SMD, kivalasztod a szukseges forrszem tipust. Ha van egy kis szerencsed, akkor az alkatresz labkiosztasa raszter meretu (2,54 mm), ha nem akkor az szivas. En ez utobbit magyarazom el, feltetelezve, hogy ha megis a konnyebbik eset all fent, vegre tudod hajtani azt is.
Szoval fogj egy tolomerot, es merd meg az alkatresz labtavolsagait, szelesseget, hosszat, mindent (magassaga nem kell::)). Ezt vazold fel egy papirra, onnan konnyeb bemasolni az egeszet. Ha lemerted a labtavolsagot, celszeru a raszterhalot ezen ertek felere allitani, kulonben nem tudod pontosan elhelyezni a forrszemeket. Eleg sunyin beleolvad a felso gombsor szurke hatterebe egy pontokbol allo kis gomb, amit Grid -nek neveznek. itten a mertekegyseget mm -re allithatod, a Size-t meg mondjuk 0.1 re, ekkor tizedmilimeterenkent tudsz lepkedni a halon. Szerintem ez boven eleg. Berajzolod a forrszemeket, elnevezed oket, UGYELVE, hogy a feher szinu szalkereszt lehetoleg pont kozepre essen, ugyanis a Board -on ez lesz az alkatresz tOrigin -je, ennel fogva tudod mozgatni, elforgatni satobbi. Figyelj, hogy megfelelo atmeroju furatot csinalj neki, merd le azt is, es legalabb egy tizeddel nagyobbat adj neki, de mehet ketto is. Rajzold meg az alkatresz felulnezeti vetuleti kepet is, legalabb egy negyzetet, hogy tudd milyen kozel rakhatsz melle mas alkatreszeket. Ha ugy gondolod, hogy kesz, nyomtasd ki, a papirt rakd ra egy darab hungarocellre, es szurd bele az alkatreszt a papirba, ugy, hogy legalabb egy forrszemen a huzalkivezetes biztosan kozepen menjen at... majd huzd ki, es nezd meg a tobbit, hogy jo helyen dofte-e at a papirt. Ha nemjo, valtoztass rajta, amig jonak nem iteled.

Ha jonak itelted az eredmenyt, mentsd el, es nyomj a Device gombra. Ott ugyanugy mintha Schematic -ban lennel, add hozza az Add gombbal a szimbolumot a bal felso feher terulethez. Ha sikerult, ennek is adj nevet. Most jon a Package beillesztese, a New gomb segitsegevel. Most mar csak ossze kell kotni a szimbolum kivezeteseit a Package kivezeteseivel a Connect gomb segitsegevel. Ha precizen elneveztel mindent, akkor ez a muvelet nem okozhat gondot, egyertelmuen az 1 es Pin -hez az 1 es Pad kotodik. OK, majd meg a Prefix gombra kattintva lehet meg egy nevet adni, ez fog megjelenni a "Part:"kezdetu sorban, ha a Schematicban az i betuvel megnezed az alkatreszt.

Kesz is vagy. DE mielott meg hasznalni tudnad, Updatelni kell az adott Library-t (jobb klikk a file neven!), es aktivalni, (szinten jobb klikk, es Use menupont.)

Jo szorakozast!
KAMA3

19:17 2005.10.18.



Gerber fileokat csinaltam mar rengeteget, akartam is irni errol egy osszefoglalot, de meg nem sikerult... lehet hogy most minnyar meg is irom...

Nem bonyolult, csak egy kisse osszetett... Alaphelyzet: meg van nyitva a Board es a Schematic... Ugy gondolod, hogy kesz? Ha igen, akkor erdemes egy DRC-t lefuttatni, mielott barmihez kezdesz.. A DRC-t illik a kiszemelt gyarto specifikacioinak megfeleloen beallitani, gondolok itt a vezeto/szigetelo tavolsagra, illetve a NYAK szeletol milyen tavolsagra mehet vezeto! altalab az alapbeallitas megfelelo, de azert nem art ellenorizni a gyarto oldalan megadott parameterek vannak-e beallitva a DRC-ben... Feltetelezem lefutott a DRC, az esetleges hibakat kijavitottad, most mar tokeletes a NYAK-terv gyartasi szempontbol...

Most le kell futtatnod egy ULP-t, ami osszeszamolja hany furat van, es azok milyen atmerovel rendelkeznek. Az eredmenyt hivjuk rack filenak... Ezt az ULP-t DRILLCFG.ULP nek hivjak. felul az ULP ikonra kattintva jon elo egy filemegnyito ablak, ott lesz valahol kozepen. Megkerdezi, hogy milyen mertekegysegben kivanod. Nem nagy kunszt, amit a gyarto elfogad, altalaban jo nekik a mm. OK. majd az eredmenyt megjeleniti, es az OK ra kattintva el is lehet menteni...Olyan helyre celszeru, ahol megtalalod, mert ebbol fog a gerber generalo is dolgozni, meg a gyarban ez alapjan rakosgatjak be a gepbe a furokat.

Na most jon a CAM processor... felul a kis turkizkek ikon... Egyszeru egyoldalas panel lesz, lotstop lakkal, pozicio rajzot most nem rakunk ra, de ha kell, akkor ezek alapjan azt is bele tudod majd kombinalni. Szoval nyitva a CAM processor, elkeszult a RACK file... Alapesetben egy ful van, a Job mezo section beviteli mezojeben egy * -al... alul van egy ADD gomb, ezt ketszer meg kell nyomni... Igy lesz harom fuled.. Tetszes szerint el lehet oket nevezni, a Section mezo atirasaval, celszeru BottomVezeto, BottomLotStop, Furo nevekkel illetni... Na ez megvan... Output Device legyen GERBER_RS274X a BottomVezeto, es a BottomLotStop -nal. (ha ketoldalas, vagy van pozicio szita, akkor azok is legyenek GERBER_RS274X tipusuak) Altalaban ezt eszik a hazai NYAK-gyartok gepei, de elofordulhat mas is... celszeru elotte informalodni.... Furo: ez a legtobb esetben EXCELLON.. Ha meg nem, akkor ugyis szolnak, hogy miben kellett volna tervezned... Na itt vagy a Furo nevu fulon, a Rack gombra kattintva megadod neki, az elobb generalt file utvonalat, valami ilyesmit "C:/EAGLE-4.11/projects/Gorgos/gerber/furorack.drl" Aztan alatta a File gombra kattintva megadod neki a kimeneti file nevet, es utvonalat, valami ilyesmi lesz: "C:/EAGLE-4.11/projects/Gorgos/gerber/furofile.exc" Jobb oldalon lathatoak a retegek, amibol itt csak a 44Drills 45Holes legyen kijelolve, semmi mas.. Most vissza a BottomVezeto fulre, es azt is allitsd be hasonlokeppen "C:/EAGLE-4.11/projects/Gorgos/gerber/bvez.ger", jobb oldalon pedig a 16Bottom 17Pads 18Vias 20Dimension legyen kijelolve... BottomLotStop: ertelemszeruen elnevezve, peldaul "C:/EAGLE-4.11/projects/Gorgos/gerber/blotstp.ger", aztan jobb oldalon a 20Dimension, es a 30bStop legyen kijelolve...

Utolso ellenorzes, mindegyiket atnezni, hogy jo retegek vannak kijelolve... Ha kesz, mehet a Process Job, ami szepen elkezdi a szamolast... ez eltarthat egy ideig, attol fuggoen, hogy mekkora a panel, mennyi vezetek, mennyi furat van rajta.. ha kesz, akkor megkapjuk a gerber fileokat "bvez.ger, blotstp.ger, furofile.exc" neven.. am ezen felul meg nem art mellekelni az appertura fileokat amik "bvez.gpi, blotstp.gpi, furofile.dri" nevre hallgatnak, es ugyebar a "furorack.drl" file is kell... aztan celszeru egy szoveges fileba leirni, hogy melyik file mit takar, mert nem biztos, hogy teljesen egyertelmu a nyakgyari munkasnak.... Na ez kesz is van... Viheted is a gyarba, ahol majd szentsegelnek a 8 szogletu forrszemek miatt, amit az EAGLE nem tud normalisan kiszamolni... de nekem az elektervnel kijavitottak, amit az EAGLE elrontott... kerdeztem, hogy hazilag lehet-e javitani a hibat, azt mondta, hogy nem... tehat arra szamithatsz, hogy bizonyos gyartok atkozni fogjak az EAGLE altal generalt gerber fileokat..

KAMA3

13:37 2005.12.10.



Alkatreszek attokozasa

Kezdetnek megteszi, ha lopsz egy alkalmas tokozast: a triac.lbr bol a TO220DSH tokozas jo is lesz.. bekapcsolod az osszes layert, kijelolod, es kivagod(vagolapra)... most jon a transistor-fet.lbr athebriganyolasa..

megnyitod, Package szerkesztonel ujat hozol letre, az elobb emlitett nevvel(TO220DSH) majd ok... lett egy ures teruletunk, amire szimplan a beillesztes parancssal ravarazsolod az elobb kivagott tokozast... mentes elott illik atnevezni a kivezeteseket, mert a triakok kivezetesei mashogy szolnak, mint a FET-eke..(A1,A2, cserel S es D re, a G maradhat)

Mentes...

Most jon a Device szerkeszto, itt kivalasztjuk, mondjuk az IRF540 es FET-et... lathato, hogy letezik mar egy sima TO220 as tokkal szerkesztett valtozata... alul raboksz a New gombra, kivalasztod a listabol a TO22DSH tokot, adsz alul neki egy Varians nevet, majd ok.. johet a Connect gomb... itt azert illik utanna nezni adatlapban, hogy stimmelnek-e a kivezetesek.. ezt persze a package szerkesztoben kellett volna megtenni, de jobb kesobb, mint soha... vegulis nem fustgeneratort epitunk..

Mentes... Bezar... Update... Use... parancsokkal hasznalhatova is tetted az uj tokot...

KAMA3

14:13 2006.02.18.


Megint Package szerkesztes, celiranyosan a forrszemnoveles muvelet bemutatasa kovetkezik:

EAGLE-ben az alkatreszek egy Symbol-bol es egy Package egysegbol allnak. A Package is es a Symbol is tobbszor felhasznalhato, tehat vigyazz mit modositgatsz! Ha valtoztatsz egy package-n az kihat a tobbi alkatreszre is ami ugyanazt a packaget hasznalja. Bar forrszemnagyitas nem fog kusza dolgokat okozni. Szoval megnezed a kiszemelt tranyo .LIB-jeben, hogy melyik packaget huasznalja. Kinyitod a .LIB-et szerkesztesre(jobbklikk / open). Felul a gombsoron a kis IC ikon rejti ami neked kell. A parbeszedablakban kivalasztod a tokozast, utanna ez megjelenik szepen a foablakban. Nem kell mast csinalnod, mint bal oldali gombsoron a csavarkulcsra kattintani, es a Drill-et nagyobbra allitani. Mivel a Diameter alapesetben "auto" ertekre van allitva, a forrszem is novekedni fog, ha a furat atmerot allitod. Ha tobb(idegesitoen sok) ugyanolyan furatot kell atmeretezni, akkor javaslom a csoportos kijelolest, es utanna a jobb egergombbal vegrehajtani a drill allitast.
KAMA3